Ennek a fajnak örökké bűvölő szín- és szőrzettípusban fellelhető változatait világszerte tenyésztik. Természetben előforduló típusa Fehérhasú Agutinak nevezhető. Aranyszínű szőrszálainak vége fekete, és két pofáján jellegzetes fekete bajuszsávok futnak végig. Aljszőrzete szürkés. A Sötét Arany fekete szőrvégei jóval hangsúlyosabbak, alapszíne is inkább mélyvörösbe játszik. Ezt a fokozottabb pigmentáltságot a füleken is megfigyelhetjük, melyek inkább feketék, mint szürkék, csakúgy, mint a szemgyűrűk. A Világos Arany változat szőrszálainak hegye nem fekete, az egész bundája jóval fakóbb. Az aranyszínű példányok gondos kiválogatásával tenyésztették ki a Szépiát, melynek szemei feketék, bundája halvány sárgásbarna.
Szíriai aranyhörcsög
Kínai csíkos hörcsög
A csíkos vagy kínai hörcsög a hörcsögök között viszonylag hosszúnak számító farkáról könnyen felismerhető. Szőrének színezete a szürkétől a barnásig terjed. A hátvonalán jellegzetes, angolnára emlékeztető sötét csík vonul végig, amely ritka esetben hiányozhat is. Eltérő színű, tenyészett változatok eddig nem jelentek meg. Lábvégei majdnem teljesen csupaszok és csak télen fedi ezeket szőrzet. Fejének alakja a többi hörcsögénél valamivel hosszabb. Teste közepes méretű, mintegy 9,5-12,5 cm, farka átlag 2,5 cm hosszú. Ezekkel a méretekkel a törpehörcsögök között szinte óriásinak számít. Mint földrajzi mellékneve elárulja, a csíkos hörcsög Közép-Ázsiából származik, ahol elsősorban a kietlen és száraz kínai és mongol sztyeppés sivatagot lakja. A típust már 1867-ben fedezték fel és leírták, ezután azonban nyilván feledésbe merült, és sokáig összecserélték egy másik törpehörcsögfajtával. A század közepén találtak rá a zoológusok, és ismerték el genetikailag önálló fajtának. A tudományos vizsgálatokra használt kísérleti állat csak néhány éve vált kedvelt díszállattá. Európában néhány kistenyésztő figyelt föl az állatra a 70-es években. Az, hogy még ma is viszonylag kevés helyen találkozhatunk vele, tenyésztésével függ össze. A kereslet állandóan növekszik, mert az állat jóindulatú, kedves és barátságos, de nem könnyű tenyészeni. Mivel a csíkos hörcsög egyáltalán nem agresszív és nem harapós, tartása, gondozása a gyerekek számára is sokkal kevésbé problematikus, mint azt sokan gondolják. Az új körülményekhez való rendkívül nagyfokú alkalmazkodóképessége megkönnyíti tartását. Mint az összes többi hörcsög, a kínai csíkos hörcsög is kimondottan magányt kedvelő állat, amely azonban a fogságban társas lénnyé válhat, ha a temperamentumos kis állatnak megfelelő helyet és körülményeket tudunk teremteni.
Dzsungáriai törpehörcsög
A kínai hörcsöggel ellentétben  a Phodopus nemzetségbe a rövid farkú hörcsögök tartoznak, amelyek farka még mozgás közben is alig látszik ki szőrbundájuk alól. A dzsungáriai törpehörcsögök bundája  sűrű és selymes, színe barnásszürkés okkersárga. Ez a szín három kiöblösödéssel nyúlik bele az oldal fehér mezőjébe. A dzsungáriai törpehörcsögnek  is jellegzetessége a háton, a fej közepétől fekete vagy feketésbarna hosszanti csík, amely a lapocka magasságában kiszélesedik. Fekete füleinek csúcsa világos. A dzsungáriai hörcsögök érdeks sajátossága, hogy a téli hónapokban teljesen vagy részlegesen fehér bundát viselnek. Ezzel a sarkvidéken élő állatokra hasonlítanak, amelyek a környezethez való alkalmazkodásért megváltoztatják bundájuk színét. A túlfűtöt szobákban és lakásban tartott állatokon e jelenség azonban gyengébben vagy egyáltalán nem mutatkozik. A sűrű szőrrel fedett hátsó lábak további jellemzői ennek az igazán díszes megjelenésű törpehörcsög fajnak. A törpe jellmező nem túlzás, mert az egész állat az orrától a farka végéig mindössze  6-10 cm hosszú. kis farkacskája többnyire nem hossabb 8 mm-nél. A dzsungáriai törpehörcsög Közép-Ázsiában elterülő óriási pusztaságról származik, amelyek Kínát, Mongóliát és a volt Szovjetuniót nyugati területeit foglalaják magukba. A hörcsögök itt a sztyeppek és a sivatagok lakója. Bár a dzsungáriai törpehörcsög a tudomány által nagyon régen ismert faja-1773-ban Pallas írta le-, csak az utóbbi évtizedekeben vált kedvelt díszállattá. Barátságos lénye sokban hasonlít a csíkos hörcsöghöz, ezért akik a törpehörcsögöt kedvelik, a kicsi, de aktív és robosztus törpehörcsög gondozásban, tartásában is sok örömöt fognak találni. Az állattani beosztás szerint a másik hörcsögcsoportot a közepes méretű hörcsögök, a Mesocricetus nemzetség képviseli. Ehhez a csoporthoz tartozik millió állatvédő álma és számtalan gyermekszív megbojgatója, a szíria aranyhörcsög.